Jak sobie radzić z przetłuszczającymi się włosami?


Bez kategorii / sobota, Grudzień 15th, 2018

Wiele osób ma problemy z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy. Jeśli obserwujesz u siebie taki problem, sięgasz po kolejny szampon i nie widzisz poprawy, a skóra swędzi coraz bardziej, to najprawdopodobniej cierpisz na łojotok.

Objawia się to przez nadprodukcję tłuszczu przez gruczoły łojowe, co powoduje szybką utratę świeżości skóry głowy, włosy stają się oklapnięte i wyglądają nieestetycznie. Zwykle nie wiemy jak zaradzić na taki problem i zaczynamy coraz częściej myć włosy, co ostatecznie pogarsza sytuację.
Nadprodukcja gruczołów łojowych jest groźnym zaburzeniem, które może prowadzić do łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, nadmiernego wypadania włosów a nawet łysienia.

Co można zrobić ?

W pierwszej kolejności należy ustalić rodzaj skóry głowy. Skóra głowy i twarzy stanowią całość i mają taką samą budowę i cechy. U osoby posiadającej skórę tłustą najprawdopodobniej wystąpią problemy z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy. Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego szamponu, co jest tylko pozornie prostą czynnością. W praktyce okazuje się bowiem, że większość szamponów dostępnych w drogeriach zawiera detergenty, alkohol, konserwanty i sztuczne barwniki. Używanie takich środków prowadzi nieuchronnie do zaostrzenia stanów zapalnych skóry i pogorszenia sytuacji. Dobry szampon powinien zawierać substancje oczyszczające skórę i zapobiegające jej nadmiernemu wysuszeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie rady u specjalisty, który oceni stan skóry i pomoże dobrać odpowiednią terapię. Można zapytać o pomoc farmaceutę lub udać się do trychologa. Ważne jest żeby prawidłowo ustalić diagnozę. Przyczyna może wykraczać poza niewłaściwie dobraną kurację domową i wynikać z ogólnego stanu zdrowia, na przykład mieć silny związek z zaburzeniami hormonalnymi. Podniesiony poziom androgenów często prowadzi do nadaktywności gruczołów łojowych, co może być przyczyną silnego łojotoku. Nadmiar androgenów kojarzony jest przede wszystkim z łysieniem androgenowym. Nie zastanawiamy się nad tym, że nadmiar androgenów aktywizuje gruczoły łojowe, a zalegający na skórze łój powoduje osłabienie włosów, co w konsekwencji powoduje ich wypadanie. Podobnie jest w przypadku chorób tarczycy: skóra głowy może się przetłuszczać, włosy stają się cienkie i kruche oraz nadmiernie wypadają. W przypadku niewłaściwych wyników badań, należy koniecznie skonsultować się z endokrynologiem.
Łojotok może wystąpić nie tylko wskutek zaburzeń hormonalnych.

Nadmierna produkcja może być efektem stresu, zmęczenia, braku snu, niewłaściwej diety lub predyspozycji genetycznych. Niedobór witamin B2, B6 i A to także czynnik wywołujący wzmożoną pracę gruczołów łojowych.

Jak wygląda terapia przeciwłojotokowa u specjalisty?

Należy wykluczyć zaburzenia hormonalne i inne nieprawidłowości, o których pisałam powyżej. Jeżeli istnieje taka potrzeba, zasięgamy rady innych specjalistów, np. dietetyka lub endokrynologa.
Moim klientom dobieram odpowiednią terapię domową, dostosowaną do stopnia problemu. Ważnym elementem terapii jest dopasowanie peelingu trychologicznego, który pomoże rozpuścić nadmiar łoju i wyreguluje pracę gruczołów. Czasem niezbędne jest zastosowanie ampułek łagodzących świąd. Możliwości jest wiele, ważne jest aby w miarę sprawnie podjąć działanie.
Tylko w ten sposób można zapobiec postępowi schorzenia i nadmiernej utracie włosów.

Podsumowując:
• Postaw na odpowiedni szampon. Polecam stosowanie szamponu i maski dobranych przez specjalistę. Włosy myj tak często jak tego potrzebujesz! Nawet codziennie! Dokładnie spłukuj szampon ze skóry głowy i całych włosów!
• Staraj się zakończyć kąpiel chłodniejszą wodą.
• Jeżeli używasz suszarki zwróć uwagę aby była dobrej jakości i nie przesuszała skóry. Używaj chłodnego strumienia powietrza.
• Jeżeli stosujesz odżywkę do włosów a nie skóry głowy, to postaraj się nakładać ją na same końce, tak żeby nie obciążać niepotrzebnie substancjami zawartymi w odżywce.

W osobnym wpisie przedstawię Wam preparaty medyczne Mediceuticals dedykowane skórze tłustej. Jeśli macie pytania zapraszam do wysyłania wiadomości mailowych, kontaktu poprzez fb lub konsultacji w moim gabinecie!

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *